Ogłoszenia duszpasterskie


 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 09.07.2017r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 9 lipca 2017 r.

 

 • Dzisiaj po każdej Mszy św. przed kościołem marianin br. Łukasz Wierzchowski zbiera ofiary na misje w Kamerunie. Wesprzyjmy dzieło ewangelizacji.
 • W czwartek -13 lipca kolejne w tym roku Nabożeństwo Fatimskie w roku Jubileuszu 100 – lecia Objawień Fatimskich. Rozpocznie się o godz.17.30 adoracją Najświętszego Sakramentu, czytaniem podziękowań i próśb złożonych do MB Fatimskiej, następnie Msza św. w tych  wszystkich złożonych do skrzyni intencjach, które możemy jeszcze składać do czwartku. Nabożeństwu będzie przewodniczył ks. kan. dr Jarosław Rzymski – notariusz Kurii Biskupiej w Drohiczynie. O ubranie ołtarzy w dniu 13 lipca  prosimy mieszkańców następujących bloków:       

      I ołtarz – ul. Piłsudskiego 17             

      II ołtarz – ul. Piłsudskiego 19

III ołtarz – ul. Piłsudskiego 21          

IV ołtarz – ul. Nowa 1 i 3 

Figurę Matki Bożej Fatimskiej każdego miesiąca w tym roku ubiera osoba, która ma swoją ku temu intencję.

                              Z góry dziękujemy za udekorowane ołtarze.

 

 • W przyszłą niedzielę 16 lipca jest Święto N.M.P. z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej.  Jest to odpust w kościele na cmentarzu. Msze św. w Bazylice w tym dniu będą tak jak w każdą niedzielę. Msza św. odpustowa na cmentarzu będzie tylko o godz.16.00. Poprzez uczestnictwo w odpuście na cmentarzu możemy uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za naszych zmarłych. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w odpuście na tym szczególnym miejscu – jakim jest cmentarz i ze względu na pamięć dla tych, którzy od nas odeszli.
 • Zbliża się czas wyruszenia 27 Drohiczyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Od 26 lipca / od środy/ rozpoczną się zapisy do Grupy Węgrowskiej. Pielgrzymi z Węgrowa wyruszają 2 sierpnia po Mszy św. w Bazylice o godz. 9.00. a docierają na Jasną Górę 13 sierpnia o godz. 9.45. Zachęcamy do wzięcia udziału w tych „rekolekcjach w drodze”, a jeśli kto nie może podjąć się tego wysiłku, może uczestniczyć, wzorem lat ubiegłych jako pielgrzym duchowy.
 • Zmarł Ojciec ks. Karola Lipczyńskiego, byłego wikariusza w naszej parafii. Pogrzeb jutro - 10 lipca o godz.14.00 w kościele św. Krzyża w Łapach. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

 

                                                 

                                                                                                   Opracował: ks. prałat Leszek Jerzy Gardziński – proboszcz i dziekan węgrowski

Ogłoszenia duszpasterskie - 02.07.2017r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2 lipca 2017 r. 

                                                                                                                                                       

 • Witamy w naszej wspólnocie parafialnej neoprezbitera ks. mgr. Grzegorza Konopackiego, którzy rozpoczął posługę wikariusza. Życzymy mu wiele zapału, gorliwości i sił w pracy duszpasterskiej i opieki Matki Bożej Fatimskiej.
 • W lipcu i sierpniu w niedzielę nie ma Mszy św. o godz. 16.00. /W Jarnicach Msza św. o godz.13.00/. 
 • Dzisiaj jest I niedziela miesiąca, po Mszy św. o godz.10.30 adoracja Najśw. Sakramentu, procesja wokół bazyliki i zmianka tajemnic różańcowych. O godz.17.00 na nowej plebanii konferencja dla rodziców i chrzestnych.
 • W tym tygodniu będzie I czwartek i I piątek miesiąca. W I czwartek – tradycyjnie całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu od godz.8.00 do 18.00, a o godz.15.00 – Msza św. w intencji kapłanów.   W  I piątek Msze św. będą  o godz.6.30, 8.00 i 18.00, a w Jarnicach o godz.16.00.  
 • W przyszłą niedzielę na każdej Mszy św. Słowo Boże będzie głosił marianin z Kamerunu Łukasz Wierzchowski, a po Mszy św. przed kościołem będzie zbierał ofiary na misje w Kamerunie.
 • W ostatnim tygodniu wpłynęły  na potrzeby kościoła–prace czynione w  naszej parafii - odnowienie fresku „Wniebowzięcie NMP” następujące ofiary: ofiara bezimienna - 500 zł, 2 ofiary bezimienne po 200 zł i 3 bezimienna - 100 zł. Bóg zapłać za  ofiary, które wyrażają odpowiedzialność i troskę o dobro wspólnoty Kościoła.
 • W minionym tygodniu w naszej parafii odbyły się półkolonie dla dzieci. Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagali w organizacji półkolonii i wspomogli materialnie. Niech Dobry Bóg wynagrodzi.
 • Dzisiaj po każdej Mszy św. odbywa się przed kościołem zbiórka ofiar do puszek na Radio Maryja i TV Trwam.
 • W miesiącu czerwcu odeszli do Pana - zmarli: Antoni Włodzimierz Korczak, Grażyna Cibor, Teresa Zajkowska, Sławomir Jankowski, Lucyna Wysocka i Bogdan Kosiorek. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Ogłoszenia duszpasterskie - 25.06.2017r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XII NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 czerwca 2017 r. 

                                                                                                                                                       

 • Od przyszłej niedzieli - 2 lipca Msze św. będą w porządku wakacyjnym: W niedziele –  Msze św.  o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. W lipcu i sierpniu nie będzie Mszy św. o godz. 16.00. /W Jarnicach Msza św. o godz.13.00/. W dni powszednie będzie bez zmian, a więc Msze św. o godz.6.30, 7.00, 7.30 i 18.00. Przypominamy przy tym, zgodnie z  III przykazaniem Bożym i I przykazaniem kościelnym, że wakacje czy urlop nie zwalniają katolików z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., dlatego w miejscu wypoczynku należy wcześniej sprawdzić godzinę odprawiania Mszy św. i wziąć w niej czynny udział.
 • W czwartek, 29 czerwca przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W naszej parafii jest to Uroczystość Odpustowa Patronów Parafii i Kościoła oraz obchody  20 - lecia nadania przez Papieża św. Jana Pawła II Farze Węgrowskiej tytułu BAZYLIKI MNIEJSZEJ. Msze św. tego dnia będą o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. O godz. 12.00 Główna Msza św. z racji 20 - lecia Bazyliki Mniejszej i jednocześnie Uroczysta Suma Odpustowa z procesją wokół Bazyliki, którą odprawi i wygłosi okolicznościowe kazanie Ks. Bp Antoni Dydycz. Po głównej Mszy św. możliwość ucałowania relikwii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dziewczynki zapraszamy do sypania kwiatków w czasie procesji. Taca z czwartku jest przeznaczona na „pro Obolo Sanctae Petri”, czyli dzieła miłosierdzia czynione przez Papieża i Stolicę Apostolską – dawne „Świętopietrze”.
 • 29 czerwca po sumie odpustowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Bazylika Mniejsza w Węgrowie oraz Powiat Węgrowski zapraszają na PIKNIK RODZINNY pt. „Zdrowa rodzina to najlepsza drużyna”, który odbędzie o godz. 13:30 na Rynku Mariackim. W programie dużo atrakcji dla każdej grupy wiekowej: dla dzieci kolorowe zjeżdżalnie, lody, gry i zabawy integracyjne, malowanie buzi oraz konkurs plastyczny, paczki z Biedronki. Dorośli mogą wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Na scenie zaprezentują się zespoły muzyczne, na zakończenie wystąpi gwiazda wieczoru – Piotr Pręgowski (Pietrek z Ranczo).
 • W tym tygodniu będzie  I sobota miesiąca. Msza św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. z różańcem fatimskim o godz.7.30 w roku  Jubileuszu  100 – lecia Objawień Fatimskich. 
 • Przyszła niedziela jest I niedzielą miesiąca po Mszy św. o godz.10.30 adoracja Najśw. Sakramentu, procesja wokół bazyliki i zmianka tajemnic różańcowych. O godz.17.00 na nowej plebanii konferencja dla rodziców i chrzestnych.
 • Taca z przyszłej niedzieli przeznaczona na cele diecezjalne, a przed kościołem będzie zbiórka ofiar do puszek na Radio Maryja i TV Trwam.
 • W ostatnim tygodniu wpłynęły  na potrzeby kościoła–prace czynione w  naszej parafii - odnowienie fresku „Wniebowzięcie NMP” następujące ofiary: 2 ofiary bezimienne po 200 zł, bezimienna - 140 zł i 3 bezimienne po 100 zł. Bóg zapłać za  ofiary, które wyrażają odpowiedzialność i troskę o dobro wspólnoty Kościoła.
 • Jutro w naszej parafii rozpoczynają się letnie półkolonie dla dzieci. Wszystkich uczestników, którzy są zapisani zapraszamy jutro na godz. 9.00 do budynku Starej Plebanii. W zakrystii do odebrania jest szczegółowy program półkolonii.         

                                            Opracował: ks. prałat Leszek Jerzy Gardziński – proboszcz i dziekan węgrowski

Ogłoszenia duszpasterskie - 18.06.2017r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XI NIEDZIELA ZWYKŁA18 czerwca 2017 r.  

                                                                                                                                                       

 • Decyzją Biskupa Drohiczyńskiego w tym roku nastąpi w naszej parafii zmiana wikariusza. Po 6 latach pracy w naszej parafii z dniem 25 sierpnia odchodzi ks. mgr Daniel Jankowski, który został mianowany wikariuszem Parafii Konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. Z dniem 1 lipca pracę w naszej parafii rozpocznie neoprezbiter ks. mgr Grzegorz Konopacki. 
 • We wtorek, 20 czerwca o godz.18.00 Uroczysta Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania naszej młodzieży przez Ks. Biskupa Tadeusza Pikusa– Ordynariusza Drohiczyńskiego. Zapraszamy na to szczególne Zesłanie Ducha Św. w czasie bierzmowania. Spowiedź kandydatów do bierzmowania, rodziców i świadków jutro – w poniedziałek o godz. 16.00. Po spowiedzi próba generalna przed bierzmowaniem. Obecność obowiązkowa.
 • Trwa oktawa Bożego Ciała. Dzisiaj po Mszy św. o godz.12.00 procesja eucharystyczna. Od jutra do czwartku włącznie po Mszy św. wieczornej będą Nieszpory, litania i procesja eucharystyczna wokół Bazyliki. We wtorek pod przewodnictwem ks. Bpa Tadeusza Pikusa. W czwartek, 22 czerwca na zakończenie oktawy po procesji będzie błogosławieństwo ziół i kwiatów oraz specjalne błogosławieństwo dzieci, na które zapraszamy wszystkie dzieci naszej parafii.
 • W piątek będzie  Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z tej to racji tego dnia nie obowiązują przepisy postne. Za odmówienie publiczne aktu wynagrodzenia przed Najśw. Sakramentem można uzyskać odpust zupełny, dlatego zapraszamy na Mszę św. o godz.18.00
  • W piątek jest zakończenie roku szkolnego i katechetycznego 2016/2017. Msza św. dla dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół węgrowskich będzie sprawowana w Bazylice o godz.8.00. Dla Gimnazjum Liwskiego Msza św.  o godz.9.00. Zapraszamy serdecznie nauczycieli, rodziców, młodzież i dzieci. Zachęcamy na zakończenie roku szkolnego do spowiedzi św.
 • W sobotę - 24 czerwca będzie Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. O godz.18.00 będzie sprawowana Msza św. zbiorowa przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela za Janów i Janiny - o błogosławieństwo Boże dla żyjących oraz o życie wieczne dla zmarłych. Zgłoszenia intencji  przyjmujemy w zakrystii.
 • Przyszła niedziela będzie w naszej parafii Niedzielą Pielgrzymkową. Na każdej Mszy św. będą kazania o pielgrzymowaniu na Jasną Górę, które wygłosi ks. Krzysztof Nagórny -  wikariusz z parafii klasztornej w Węgrowie pomagający w prowadzeniu grupy węgrowskiej ks. Emilowi Skoblowi.
 • Taca z przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na prace konserwatorskie - odnowienie fresku „Wniebowzięcie NMP”.
 • W ostatnim tygodniu wpłynęły  na potrzeby kościoła–prace czynione w  naszej parafii - odnowienie fresku „Wniebowzięcie NMP” : ofiara bezimienna - 2000 zł, bezimienna - 500 zł, mieszkańcy bloków Zwycięstwa 4 i 10 oraz dom wolnostojący - 300 zł, 2 bezimienne po 200 zł, mieszkańcy bloków Zwycięstwa 6 i 8 - 100 zł i  4 bezimienne po 100 zł. Bóg zapłać za  ofiary, które wyrażają odpowiedzialność i troskę o dobro wspólnoty Kościoła.
 • Wspólnota Żywego Różańca organizuje w dniu 27 czerwca 2017 r. wyjazd autokarem do Gietrzwałdu na 140-lecie objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Szczegóły w gablocie Żywego i Nieustającego Różańca przed Bazyliką.

 

                                        

                                                                  Opracował: ks. prałat Leszek Jerzy Gardziński – proboszcz i dziekan węgrowski

 •  

Ogłoszenia duszpasterskie - 11.06.2017r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej -11 czerwca 2017 r.

 

 • We wtorek - 13 czerwca kolejne w tym roku Nabożeństwo Fatimskie w roku Wielkiego Jubileuszu 100 – lecia Objawień Fatimskich. Rozpocznie się o godz.17.30 adoracją Najświętszego Sakramentu, czytaniem podziękowań i próśb złożonych do MB Fatimskiej - wrzuconych do skrzyni. Nabożeństwu będzie przewodniczył węgrowianin ks. prałat Dariusz Giers, który na tej Mszy św. będzie dziękował P. Bogu za 25 lat kapłaństwa. O ubranie ołtarzy w dniu 13 czerwca  prosimy mieszkańców następujących bloków:               I ołtarz - Mickiewicza 15A                    III ołtarz –  Zwycięstwa 4 i 10    

                           II ołtarz –  Mickiewicza 17A         IV ołtarz – Zwycięstwa 6 i 8 oraz domy wolnostojące  

  Z góry dziękujemy za udekorowane ołtarze. Jest to także dzień imienin ks. Bpa Antoniego Dydycza - pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

 

 • W najbliższy czwartek, 15 czerwca będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa

                    MSZE ŚWIĘTE W BOŻE CIAŁO

 7.30, 9.00, 10.00 i 18.00 Nie będzie Mszy św. o 12.00 i 16.00 / W Jarnicach o godz.9.00/

W tym dniu obowiązuje wszystkich uczestnictwo we Mszy św., a nie tylko w procesji. W tym roku przewodnictwo przypada parafii klasztornej, główna Msza św. w klasztorze będzie o godz.10.30., a następnie wyruszy procesja do czterech ołtarzy, która zakończy się przy Bazylice. W naszej Bazylice po Mszy św. o godz.10.00 wyruszymy procesjonalnie do klasztoru i tam dołączymy się do głównej procesji, która wyruszy z klasztoru.Kto bierze udział w procesji uczestniczy we Mszy św. w Bazylice o godz.10.00 lub w klasztorze o godz.10.30. Prosimy o liczny udział dzieci w bieli procesyjnej – dzieci I Komunijne uczestniczą w strojach komunijnych. Procesja Bożego Ciała jest złożeniem publicznego świadectwa naszej wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii. Wszyscy bierzemy czynny udział poprzez niesienie feretronów, chorągwi, wspólny śpiew i modlitwę. Nie traktujmy procesji jako spotkania towarzyskiego i spaceru.                  Jutro w poniedziałek o godz.16.00 próba dziewczynek sypiących kwiatki na procesji Bożego Ciała. Zbiórka przed kościołem. Kto może niech zbierze i do zakrystii przyniesie kwiatki do sypania w procesji.

 

 • W oktawie Bożego Ciała po Mszy św. wieczornej nieszpory eucharystyczne,  nabożeństwo czerwcowe i procesja eucharystyczna.
 • W najbliższą sobotę ze względu na śluby nieszpory eucharystyczne, nabożeństwo czerwcowe i procesja eucharystyczna wokół Bazyliki o godz.15.30. A w przyszłą niedzielę procesja eucharystyczna po Mszy św. o godz.12.00 z udziałem dzieci.
 • W najbliższy piątek, III piątek miesiąca, zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie zatytułowane Bazylika Pełna Wiary. Tym razem tematem spotkania będzie sierpniowa pielgrzymka drohiczyńska na Jasną Górę. Kto rozważa w sercu zamiar pójścia na pielgrzymkę, tego serdecznie zapraszamy. Oprócz tego w programie konferencja, wspólny śpiew, modlitwa. Zaproszenie kierujemy do wszystkich parafian.
 • KSM diecezji drohiczyńskiej zaprasza do wyjazdu na wakacyjne obozy dla dzieci i młodzieży. Wszelkie informacje i terminy są dostępne na stronie www.ksm-drohiczyn.pl
 • Bierzmowanie w naszej parafii będzie we wtorek 20 czerwca, dlatego kandydaci do bierzmowania dzisiaj o godz.16.00 rozpoczynają nowennę do Ducha Św. przed przyjęciem sakramentu bierzmowania, która będzie trwała przez 9 dni.
 • Bóg zapłać za ofiary, które w ostatnim tygodniu wpłynęły  na potrzeby kościoła–prace czynione w  naszej parafii - odnowienie fresku „Wniebowzięcie NMP” : of. bezimienna -  500 zł, uczestnicy V Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę z naszej parafii - 200 zł, 2 bezimienne po 200 zł i bezimienna – 100 zł.

 

                                           

                                                                       Opracował: ks. prałat Leszek Jerzy Gardziński – proboszcz i dziekan węgrowski

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 04.06.2017r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Zesłania Ducha św. - 4 czerwca 2017r.    

                                                                                                                                                   

 • Dzisiaj przed kościołem jest ogólnopolska zbiórka ofiar do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. O godz.16.00 Msza św. i spotkanie kandydatów do bierzmowania.

O godz.17.00 na nowej plebanii konferencja dla rodziców i chrzestnych. Chrzest będzie w następną niedzielę o godz.9.00.

 

 • Jutro, w poniedziałek II Dzień Zielonych Świąt – Uroczystość NMP Matki Kościoła, Głównej Patronki Diecezji Drohiczyńskiej. Msze św. w naszej Bazylice będą o godz.6.30, 9.00 i 18.00. W Jarnicach o godz.15.00.
 • W przyszłą niedzielę będzie Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Msze św. tak jak w każdą niedzielę. Na Mszy św. o godz.12.00 będzie Rocznica I Komunii św. dla dzieci z klas IV.  Spowiedź dzieci z klas IV i ich rodzin w najbliższy piątek o godz. 15.30. Obowiązkowa próba dla dzieci z klas IV w czwartek o godz.16.00 i w piątek po spowiedzi.

          Jest to również zakończenie okresu spowiedzi i komunii wielkanocnej.

 

 • W przyszłą niedzielę o godz.10.30 Mszę św. Prymicyjną odprawi ks. Maciej Domańszczyński, który miał u nas w tym roku praktykę diakońską oraz udzieli specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego i rozda pamiątkowe obrazki. Taca zebrana na tej Mszy św. będzie do dyspozycji ks. Prymicjanta jako dar od naszej parafii za prace podczas 3 miesięcznej praktyki.
 • 10 czerwca – w sobotę od godz.16.00 w Drohiczynie będą uroczystości związane z 18 r. pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie z Mszą św. o godz.18.00 pod przewodnictwem Biskupa Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.
 • W przyszłą niedzielę o godz.16.00 w naszej bazylice zakończenie roku formacyjnego Domowego Kościoła - Oazy Rodzin.
 • W przyszły wtorek - 13 czerwca kolejne w tym roku Nabożeństwo Fatimskie w roku Wielkiego Jubileuszu 100 – lecia Objawień Fatimskich. Rozpocznie się o godz.17.30 adoracją Najświętszego Sakramentu, czytaniem podziękowań i próśb złożonych do MB Fatimskiej - wrzuconych do skrzyni. Nabożeństwu będzie przewodniczył węgrowianin ks. prałat Dariusz Giers, który na tej Mszy św. będzie dziękował P. Bogu za 25 lat kapłaństwa. O ubranie ołtarzy w dniu 13 czerwca  prosimy mieszkańców następujących bloków:       I ołtarz - Mickiewicza 15A

                         II ołtarz –  Mickiewicza 17A                   

          III ołtarz –  Zwycięstwa 4 i 10      

          IV ołtarz – Zwycięstwa 6 i 8 oraz domy wolnostojące

            Z góry dziękujemy za udekorowane ołtarze.

 

 • Zapisujemy na letnie półkolonie dla dzieci w dniach od 26 czerwca do 1 lipca.  W programie miedzy innymi wspólna zabawa,  wyjazdy,  zajęcia artystyczne i sportowe. Każdego dnia jeden ciepły posiłek. Zapisy przyjmujemy w zakrystii. 
 • W miesiącu kwietniu odeszli do Pana - zmarli: Jan Skóra, Mieczysław Mieszała,  Franciszek Sobotka i Sławomir Ornoch. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
 • Dzisiaj na placu przy plebanii są przeprowadzane bezpłatne badania okulistyczne i kardiologiczne. Jest to pomoc tym, którzy z różnych powodów nie mogą się dostać do specjalisty.
 •                       

                                               Opracował: ks. prałat Leszek Jerzy Gardziński – proboszcz i dziekan węgrowski

PRZYDATNE LINKI: